De ce ai nevoie de un calendar de evenimente în analiza datelor magazinului?

Un LLM îți poate sugera ce să faci cu datele. Dar doar tu știi că acum trei săptămâni ai schimbat pluginul. Fără această informație, recomandarea poate fi corectă tehnic și, în același timp, complet înșelătoare.

Aprilie 2026. Proprietarul unui magazin întreabă un LLM care sunt ratele de conversie pe fiecare canal și vrea să afle unde să concentreze bugetul. Răspunsul arată excelent: cifre concrete, recomandare clară.

O recomandare care arată excelent

Conversație nouă DataOrganizer MCP
conectat
Care este rata de conversie pe fiecare canal în aprilie? Pe care ar trebui să mă concentrez acum?
AI
get_session_funnel · 2026-04 · group_by: default_channel_group
Preiau pâlnia pe canale pentru aprilie…

Rata de conversie pe canale în GA4, aprilie 2026

CanalSesiuniTranzacții (GA4)Conversie
Email28.3402.6649,4%
Paid Search72.4105.2137,2%
Direct21.7801.3296,1%
Organic Search89.2505.1775,8%
Paid Social54.1202.1113,9%
Organic Social15.6903612,3%

Email și Paid Search ies clar în evidență față de celelalte canale: conversie de 9,4%, respectiv 7,2%, la un volum semnificativ de sesiuni în Paid Search (72 de mii). Organic Social și Paid Social au cea mai slabă conversie.

Recomandare: consolidarea comunicării prin email către segmentele active și creșterea bugetului Google Ads în zonele cu cel mai mare CVR vor aduce un randament proporțional mai mare decât investiția în Paid Social în această etapă.

Recomandarea pare solidă. Există însă o problemă: aceste cifre nu sunt comparabile cu nicio lună anterioară, iar LLM-ul nu știe asta.

Pe 31 martie 2026, magazinul a schimbat pluginul care numără sesiunile în Google Analytics 4. Vechea metodă număra fiecare vizită. Cea nouă numără doar sesiunile cu implicare, adică cele cu minimum 10 secunde de activitate sau cu o interacțiune. Schimbarea a fost tehnică și intenționată. Dar nimeni nu a notat-o.

Conversia de 9,4% pentru Email și 7,2% pentru Paid Search în aprilie arată excelent, dar a crescut la fel în fiecare canal. S-a schimbat numitorul (mai puține sesiuni), nu numărătorul (tranzacțiile). Recomandarea „concentrează-te pe Email și Paid Search” poate fi corectă, dar nu rezultă dintr-o eficiență mai bună a acestor canale.

Când, o săptămână mai târziu, cineva a cerut o comparație între martie și aprilie, LLM-ul a observat ceva îngrijorător.

Aceeași anomalie, fără context

Conversație nouă DataOrganizer MCP
conectat
Compară traficul și conversia din martie și aprilie 2026.
AI
get_session_funnel · 2026-03 și 2026-04
Preiau datele pâlniei pentru ambele luni…

Martie vs aprilie 2026

IndicatorMartie 2026Aprilie 2026Variație
Sesiuni (total)598.003281.494−52,9%
Tranzacții17.94415.021−16,3%
Rata de conversie3,00%5,34%+78%

Observ aici o anomalie. Sesiunile au scăzut la mai puțin de jumătate de la o zi la alta, dar tranzacțiile doar cu 16%. Matematic, asta crește conversia cu 78%, ceea ce aproape sigur nu reflectă o îmbunătățire reală a performanței magazinului. O scădere atât de bruscă și uniformă a sesiunilor, cu tranzacții stabile, sugerează o schimbare în modul de numărare, nu o pierdere reală de trafic.

A avut loc în această perioadă vreo modificare a configurației de analytics sau a pluginurilor de tracking?

LLM-ul identifică corect anomalia. Dar fără un răspuns nu poate merge mai departe. Nu știe care cifre sunt de încredere, de când să considere noua bază de referință și nici dacă recomandarea din conversația anterioară s-a bazat pe date corecte.

Acum același utilizator revine cu înregistrarea din calendarul de evenimente, pe care cineva a găsit-o în sfârșit.

Aceeași întrebare, cu calendarul de evenimente

Conversație nouă DataOrganizer MCP
conectat
31.03.2026 | TECH: Schimbarea pluginului de sesiuni GA4. Trecere la numărarea doar a engaged sessions (min. 10 sec. sau interacțiune). Datele despre sesiuni nu sunt comparabile cu perioada dinaintea acestei date. Afectează: sesiuni, rata de conversie, bounce rate.Compară traficul și conversia din martie și aprilie 2026.
AI
get_session_funnel · 2026-03 și 2026-04
Preiau datele ținând cont de înregistrarea din calendar…

Atenție înainte de analiză: din calendarul de evenimente reiese că pe 31.03.2026 s-a schimbat modul de numărare a sesiunilor. Datele despre sesiuni și conversii din martie și aprilie măsoară două lucruri diferite, deci compararea acestor luni pe aceste metrici nu este validă. Mai jos arăt doar ce putem citi în siguranță.

IndicatorMartie 2026Aprilie 2026Evaluare
Sesiuni598.003281.494necomparabil
Rata de conversie3,00%5,34%necomparabil
Tranzacții17.94415.021−16,3% · comparabil
Valoarea medie a comenzii188,80 lei185,90 lei−1,5% · comparabil

Numărul de tranzacții a scăzut cu 16%. Este o schimbare reală, nu un artefact de măsurare, și ține parțial de sezon. Valoarea medie a comenzii nu s-a modificat semnificativ. Datele despre sesiuni din aprilie devin noua bază de referință, iar comparațiile cu lunile următoare vor fi coerente.

Aceeași analiză, aceleași date, dar un răspuns de cu totul altă calitate. Diferența o face o singură notă de două propoziții, lipită înainte de întrebare.

Cum să ții un calendar de evenimente

Nu ai nevoie de un instrument separat. Ajunge un fișier text, o foaie de calcul sau Notion: orice la care are acces toată echipa și din care poți copia un fragment în câteva secunde. Fiecare notă are patru elemente: data, categoria, descrierea și metricile afectate.

[ZZ.LL.AAAA] | [CATEGORIE] | [descrierea evenimentului] | Afectează: [metrici]

// Exemplu:
31.03.2026 | TECH | Schimbarea pluginului de sesiuni GA4. Doar engaged sessions de la această dată. | Afectează: sesiuni, conversie, bounce rate.

Pentru majoritatea magazinelor ajung șase categorii:

Schimbarea unui plugin, actualizarea GA4, modificarea codului de tracking, migrarea platformei. Datele de dinainte și de după pot fi necomparabile.
Pornirea sau oprirea unei campanii publicitare, modificarea bugetului cu peste 30%, un canal publicitar nou. Influențează traficul plătit și ROAS-ul.
Layout nou, modificări în coș sau în finalizarea comenzii, o pagină de produs nouă. Pot influența rata de conversie și rata de abandon al coșului.
O postare virală, o colaborare cu un influencer, o apariție importantă în presă. Produc vârfuri de trafic pe termen scurt, care nu se vor repeta organic.
Retragerea unei linii de produse, o categorie nouă, modificarea prețurilor cu peste 15%. Influențează veniturile, AOV-ul și structura coșului.
Probleme la curier sau la procesatorul de plăți, probleme cu un furnizor. Impact pe termen scurt asupra conversiei, independent de acțiunile magazinului.

Când întrebi despre o perioadă care include unul dintre evenimentele notate, copiază nota respectivă și lipește-o la începutul mesajului, înainte de întrebare. Nu ai nevoie de nimic altceva: LLM-ul citește categoria, leagă data de intervalul întrebării și își ajustează interpretarea.

Dacă nu-ți amintești dacă în perioada respectivă a avut loc vreun eveniment, cere-i LLM-ului să caute anomalii înainte de a pune întrebarea propriu-zisă. Deseori indică singur momentul în care s-a schimbat ceva și cere context, așa cum a făcut în al doilea mockup de mai sus.

Punct de plecare

Calendarul de evenimente nu este un instrument de analiză, ci o condiție pentru o analiză corectă. LLM-ul vede cifrele, dar nu vede istoria magazinului. Schimbarea unui plugin, o campanie nouă, un produs retras: acesta este contextul pe care îl ai doar tu. Este suficient un fișier text și obiceiul de a nota fiecare schimbare. Restul îl face analiza.


DataOrganizer · MCP

Conectează DataOrganizer la LLM-ul tău

Un singur plugin MCP și datele magazinului tău sunt disponibile în orice conversație.